× Hem Produkter Blogg Om oss Kontakta Oss Begär Offert

Kuding Värmepump Blogg

Expertguider, tekniska insikter och branschnyheter som hjälper dig att välja rätt värmepump och spara pengar på energikostnaderna.

R290 vs R32 vs R410A: Komplett jämförelseguide för värmepumpskylmedia 2026

Att välja rätt kylmedia är ett av de viktigaste besluten när du väljer en värmepump. Med EU:s F-gasförordningar som skärps och nya ekodesignkrav som träder i kraft har förståelsen för skillnaderna mellan R290, R32 och R410A aldrig varit viktigare för installatörer, entreprenörer och husägare i hela Europa och Nordamerika.

Vad är ett värmepumpskylmedia?

Ett kylmedia är den arbetsvätska som absorberar värme från miljön och frigör det där du behöver det. I en värmepump cirkulerar kylmediet genom en sluten slinga och växlar mellan flytande och gasformigt tillstånd i en kontinuerlig cykel. Typen av kylmedia bestämmer värmepumpens effektivitet (COP/SCOP), miljöpåverkan (GWP), driftstryck och långsiktig regelefterlevnad.

De tre huvudkandidaterna

Dagens värmepumpsmarknad domineras av tre kylmediaalternativ. Här är en snabb översikt innan vi går på djupet:

  • R410A — Det gamla kylmediet. Används väldigt sedan 2000-talet, fasas ut på grund av hög global uppvärmningspotential.
  • R32 — Det övergående kylmediet. Lägre GWP än R410A, används i stor utsträckning i Asien och växer i Europa.
  • R290 (Propan) — Det framtidssäkra valet. Ultralåg GWP på bara 3, naturligt förekommande och alltmer tvingat av EU:s regleringar.

Snabb jämförelsetabell

Egenskap R410A R32 R290 (Propan)
GWP (Global Uppvärmningspotential) 2 088 675 3
Kylmedietyp HFC (syntetiskt) HFC (syntetiskt) HC (naturligt, kolväte)
ODP (Ozonnedbrytning) 0 0 0
Typisk värmepump COP 4,5 – 5,2 4,8 – 5,5 5,0 – 5,8
Driftstryck (bar) ~41 bar ~29 bar ~23 bar
Laddningsgräns (bostad) Ingen gräns 2,6 kg 0,15 kg (A2L) / ingen gräns (A3)
Brandfarlighet Icke brandfarlig Lätt brandfarlig (A2L) Brandfarlig (A3)
Tillgänglighet Fasas ut Brett tillgänglig Växer snabbt
EU F-gas status 2026 Kraftigt begränsad Kontrollerad, GWP-gräns 750 Obegränsad, föredragen
Kuding modeller tillgängliga Kommersiell serie (KD-C050 till KD-C1000) Poolserie (KD-P serien) Uppvärmningsserie (H8 R290), nya produkter

Djupdykning: R410A — Den pensionerade mästaren

Vad är R410A?

R410A är ett blandat kylmedia som består av 50% R-32 och 50% R-125. Det utvecklades som en ersättare för R-22 (ett kylmedia som tunnade ut ozonlagret) och blev standard för bostads- och kommersiella luftkonditioneringssystem och värmepumpar från tidigt 2000-tal och framåt.

Fördelar med R410A

  • Utmärkta värmeöverföringsegenskaper — effektivt i ett brett spektrum av förhållanden
  • Icke brandfarligt (klassificerat som A1) — säkrare för bred användning
  • Inga laddningsgränser i bostadsbyggnader — förenklar installationslogistik
  • Väl förstått av installatörer — stort servicenätverk och verktyg tillgängliga
  • Bevisad meriter i miljontals installationer världen över

Nackdelar med R410A

  • Extremt hög GWP (2 088) — bidrar signifikant till växthusgasutsläpp
  • Högt driftstryck (~41 bar) — kräver robusta, tyngre komponenter
  • EU fasning: R410A fasas progressivt ut under F-gasförordningen (EU) 2024/573. Nya bostadsvärmepumpar som använder R410A med GWP > 750 är redan begränsade på EU-marknaden.
  • R410A-priserna har stigit med 300–500% sedan 2018 på grund av utbudsbegränsningar och kvotbegränsningar

Viktigt att komma ihåg: R410A blir allt svårare att få tag på och ekonomiskt olönsamt i Europa. Om du specificerar ett nytt värmepumpssystem idag bör R410A undvikas om det inte finns en specifik teknisk anledning.

Djupdykning: R32 — Den övergående lösningen

Vad är R32?

R32 (difluorometan) är ett enkomponents HFC-kylmedia med en GWP på 675 — ungefär en tredjedel av R410A. Det har använts i luftkonditioneringssystem främst i Japan och Asien sedan tidigt 2010-tal, och vinner nu snabbt mark i Europa som en "drop-in"-ersättare för R410A i många tillämpningar.

Fördelar med R32

  • Lägre GWP (675) — 68% lägre än R410A, uppfyller EU:s F-gas GWP < 750 tröskel för många produktkategorier
  • Lägre driftstryck än R410A — komponenter kan vara lättare och mer effektiva
  • Utmärkta termodynamiska egenskaper — bra COP i måttliga klimat
  • Enkomponent (inte en blandning) — lättare att återvinna och återvinna
  • Väletablerad leveranskedja i Asien; växande tillgänglighet i Europa
  • Kuding använder för närvarande R32 i hela Poolvärmepumpserien (KD-P8S-serien)

Nackdelar med R32

  • Lätt brandfarlig (A2L-klassificering) — kräver noggrann installation av utbildade tekniker
  • Laddningsgräns på 2,6 kg i bostadsutrymmen utan ytterligare säkerhetsåtgärder
  • GWP på 675 är fortfarande inte låg nog för att möta de strängaste framtida EU-kraven
  • EU F-gas 2027+: GWP-gräns på 150 föreslås för nya hermetiskt tillslutna värmepumpar — R32 skulle förbjudas. Regleringarna skärps ytterligare.
"R32 är ett utmärkt övergående kylmedia, men skrivningen på väggen är tydlig: 2027-2030 kommer R290 att dominera den europeiska värmepumpsmarknaden." — European Heat Pump Association (EHPA) marknadsrapport 2025

Djupdykning: R290 (Propan) — Den framtida standarden

Vad är R290?

R290 är helt enkelt propan — ett naturligt förekommande kolväte som finns i naturen. Det har använts i kylning i över ett sekel. Med en GWP på bara 3 (jämfört med R410A:s 2 088) är R290 det mest klimatvänliga kylmediet tillgängligt för värmepumpstillämpningar idag. Kudings flaggskepp H8-serien uppvärmningsvärmepumpar (KD-H20-S till KD-H70-serien) använder R290 som standard.

Fördelar med R290

  • Ultralåg GWP på 3 — nära noll klimatpåverkan. Orders of magnitude bättre än HFC.
  • Högsta termodynamiska effektivitet — R290-värmepumpar uppnår konsekvent högst COP och SCOP i tester, särskilt i kalla klimat
  • Lägsta driftstryck (~23 bar) — möjliggör lättare, mer kompakta komponenter och tystare drift
  • Naturligt, förnybart kylmedia — härledd från befintlig naturgasproduktion; ingen syntetisk tillverkning krävs
  • Inga EU F-gas kvotbegränsningar eller fasschema — framtidssäkrad investering
  • EU Ekodesign 2025+: R290 föredraget kylmedia för att uppnå högsta energimärkningar (A+++)
  • Utmärkt kallt klimatresultat — överlägsen effektivitet vid låga omgivningstemperaturer (testad till -25°C)

Nackdelar med R290

  • Brandfarlig (A3-klassificering) — kräver utbildade installatörer, men moderna tillslutna system med små laddningsmängder är extremt säkra
  • Små laddningsgränser kräver precis systemdesign — inte ett tekniskt problem, bara en designbegränsning
  • Vissa marknader (t.ex. vissa amerikanska delstater) har specifika byggkoder kring brandfarliga kylmedia — kontrollera lokala regleringar
  • För närvarande något högre enhetskostnad än R32-motsvarigheter — men priserna sjunker snabbt i takt med att produktionen skalas upp

Är R290 säkert?

Detta är den fråga de flesta husägare och installatörer ställer först. Svaret är ett kvalificerat ja. Här är varför:

  • Laddningsmängden i R290-värmepumpar är extremt liten (typiskt 150–400 gram) — långt under den nedre brandfarlighetsgränsen i ett öppet rum
  • R290-värmepumpar använder tillslutna, fabrikspressade system som genomgår rigorösa trycktester
  • International Energy Agency (IEA) och European Heat Pump Association bekräftar båda att R290-värmepumpar är säkra när de installeras enligt standarder
  • Miljontals R290-värmepumpar är redan installerade i Tyskland, Sverige, Norge och Storbritannien utan incidenter

⚡ Vårt omdöme: R290 är den klara vinnaren för 2026+

För nya värmepumpinstallationer i Europa är R290 det rekommenderade valet. Det erbjuder den bästa kombinationen av miljömässig hållbarhet, regelefterlevnad och långsiktig effektivitet. Kudings H8-serie R290-värmepumpar representerar spjutspetsen för denna teknik, levererar A+++ effektivitetsmärkningar, SCOP-värden upp till 5,03 och pålitlig drift ner till -25°C omgivningstemperatur.

🌿 Bästa val: R290 Värmepumpar

EU F-gasförordningar: Vad du behöver veta

EU:s F-gasförordning (EU) 2024/573 är den främsta drivkraften för kylmediändring i Europa. Här är tidslinjen:

  • 2025: HFC-kylmedia med GWP > 150 effektivt förbjudna i nya hermetiskt tillslutna värmepumpprodukter. R410A i stort sett eliminerad från nya bostadsvärmepumpar.
  • 2027: Ytterligare GWP-begränsningar föreslås. R32 kan möta begränsningar i vissa produktkategorier.
  • 2030: Koldioxidskattemekanismer kan ytterligare öka kostnaderna för HFC-kylmedia, vilket gör R290 ännu mer ekonomiskt fördelaktigt.
  • 2032+: HFC-produktionsfassningen accelererar. R290 blir standardvalet för nästan alla värmepumpskategorier.

För köpare i Storbritannien, USA, Kanada och Australien finns liknande men mindre stränga regleringar på plats eller under utveckling. Den globala trenden pekar tydligt mot naturliga kylmedia som R290.

Vilken Kuding värmepump ska du välja?

Välj R32 Poolvärmepumpar (KD-P-serien) om:

  • Du behöver en poolvärmepump för bostads- eller små kommersiella ändamål
  • Din huvudsakliga oro är att förlänga simsäsongen till ett överkomligt pris
  • Du är i ett måttligt klimat (Medelhavet, Sydeuropa)
  • Du vill ha beprövad teknik med bred service tillgänglighet

Välj R290 Uppvärmningsvärmepumpar (H8-serien) om:

  • Du vill ha den mest framtidssäkrade investeringen
  • Du är i ett kallt klimat (Nordeuropa, Skandinavien, Kanada)
  • Du prioriterar energieffektivitet och vill ha lägsta driftskostnader
  • Du vill kvalificera dig för maximala statliga bidrag (R290-produkter kvalificerar ofta lättare)
  • Miljömässig hållbarhet är viktigt för dig eller dina kunder

Välj Kommersiella R410A/R134a-produkter om:

  • Du behöver stora kommersiella värmepumpar (50kW till 1MW+)
  • Installationsplatsen har specifika krav som matchar R410A/R134a-teknik
  • Du byter ut ett befintligt R410A-system och vill minimera störningar

Slutsats

Kylmedielandskapet förändras snabbt, drivet av både regleringar och teknik. R410A är på väg ut; R32 är en användbar stegsten; R290 är framtiden.

På Kuding har vi redan genomfört övergången. Våra H8-serie R290-värmepumpar levererar A+++ effektivitet, fungerar tillförlitligt ner till -25°C och är helt förenliga med nuvarande och förväntade EU F-gasförordningar. Vi erbjuder också R32-poolvärmepumpar för tillämpningar där R290 inte är optimalt ännu.

Om du är osäker på vilket kylmedia som är rätt för ditt projekt, kontakta vårt tekniska team — vi rekommenderar den bästa lösningen baserat på dina specifika krav, klimat och budget.

🏭

Så här dimensionerar du en poolvärmepump: Steg-för-steg-guide för installatörer & husägare

En underdimensionerad poolvärmepump kommer att kämpa för att hålla din måltemperatur på kalla dagar. En överdimensionerad slösar pengar i förväg. Att få rätt dimensionering är det enskilt viktigaste tekniska beslutet när du specificerar en poolvärmepump — och ändå är det förvånansvärt enkelt när du följer rätt metodik.

Varför dimensionering är viktigare än du tror

Till skillnad från bostadsuppvärmning står en poolvärmepump inför en unikt utmanande belastning: den måste samtidigt värma en stor volym vatten och kontinuerligt kompensera för värmeförlust genom avdunstning, konvektion, strålning och markledning. En underdimensionerad pump kör på 100% kapacitet dygnet runt utan att nå måltemperaturen. En överdimensionerad pump kortcyklar, vilket minskar dess livslängd och ökar slitage. Rätt dimensionering levererar bekväma simtemperaturer effektivt, till lägsta möjliga driftskostnad.

5 variabler som avgör rätt storlek

  • Poolvolym (m³): Mer vatten kräver mer energi för initial uppvärmning och mer energi för att hålla temperaturen under säsongen.
  • Yta (m²): Vattenytan är där majoriteten av värmeförlusten sker — ungefär 50–70% genom enbart avdunstning.
  • Målvattentemperatur (°C): Varje extra grad måltemperatur ökar uppvärmningsbelastningen med ungefär 10–15%.
  • Minsta omgivande lufttemperatur (°C): Värmepumpar extraherar värme från luften. I kallare förhållanden sjunker kapaciteten och effektiviteten. Dimensionera alltid för din kallaste avsedda användningsnattemperatur.
  • Användning av poolskydd: Ett högkvalitativt solbubbel- eller termiskt skydd minskar avdunstningsförlusten med 50–75%. Detta enda tillbehör halverar ofta den erforderliga värmepumpskapaciteten.

Steg-för-steg dimensioneringsberäkning

Steg 1 — Beräkna poolvolym

För en rektangulär pool: Volym (m³) = Längd × Bredd × Medeldjup

För njurformade eller fria former: multiplicera ytarean med medeldjupet, tillämpa sedan en formfaktor på 0,85 för att ta hänsyn till icke-rektangulär geometri.

Exempel: En 10m × 5m × 1,4m rektangulär pool = 70 m³

Steg 2 — Beräkna ytbaserad värmeförlust

Ytbaserad värmeförlust i lugna, oskyddade förhållanden är ungefär 300–500 W per m² per °C temperaturskillnad mellan poolvatten och omgivande luft. En praktisk mittpunkt på 350 W/m²/°C fungerar bra för de flesta europeiska klimat.

Exempel: 50 m² yta, 24°C målvatten, 9°C nattluft, inget skydd:
50 m² × 15°C delta × 350 W/m²/°C = 262 500 W ≈ 26 kW värmeförlust

Steg 3 — Tillämpa klimatkorrigeringsfakt