× Αρχική Προϊόντα Blog Σχετικά με Εμάς Επικοινωνία Λάβετε Προσφορά

Blog Kuding Αντλία Θερμότητας

Εξειδικευμένοι οδηγοί, τεχνικές πληροφορίες και νέα του κλάδου για να σας βοηθήσουν να επιλέξετε τη σωστή αντλία θερμότητας και να εξοικονομήσετε ενέργεια.

R290 vs R32 vs R410A: Πλήρης Οδηγός Σύγκρισης Ψυκτικών Μέσων Αντλίας Θερμότητας 2026

Η επιλογή του σωστού ψυκτικού μέσου είναι μία από τις πιο σημαντικές αποφάσεις κατά την επιλογή μιας αντλίας θερμότητας. Με την αυστηροποίηση των κανονισμών F-Gas της ΕΕ και την εφαρμογή νέων απαιτήσεων οικολογικού σχεδιασμού, η κατανόηση των διαφορών μεταξύ R290, R32 και R410A δεν ήταν ποτέ πιο κρίσιμη για εγκαταστάτες, εργολάβους και ιδιοκτήτες σε όλη την Ευρώπη και τη Βόρεια Αμερική.

Τι Είναι ένα Ψυκτικό Μέσο Αντλίας Θερμότητας;

Το ψυκτικό μέσο είναι το ρευστό εργασίας που απορροφά θερμότητα από το περιβάλλον και την απελευθερώνει όπου τη χρειάζεστε. Σε μια αντλία θερμότητας, το ψυκτικό μέσο κυκλοφορεί μέσω ενός κλειστού βρόχου, αλλάζοντας μεταξύ υγρής και αέριας κατάστασης σε έναν συνεχή κύκλο. Ο τύπος του ψυκτικού μέσου καθορίζει την απόδοση (COP/SCOP), τις περιβαλλοντικές επιπτώσεις (GWP), την πίεση λειτουργίας και τη μακροπρόθεσμη κανονιστική συμμόρφωση της αντλίας θερμότητας.

Οι Τρεις Κύριοι Υποψήφιοι

Η σημερινή αγορά αντλιών θερμότητας κυριαρχείται από τρεις επιλογές ψυκτικών μέσων. Ακολουθεί μια γρήγορη επισκόπηση πριν προχωρήσουμε σε βάθος:

  • R410A — Το παραδοσιακό ψυκτικό μέσο. Χρησιμοποιείται ευρέως από τη δεκαετία του 2000, σταδιακά καταργείται λόγω υψηλού δυναμικού υπερθέρμανσης του πλανήτη.
  • R32 — Το μεταβατικό ψυκτικό μέσο. Χαμηλότερο GWP από το R410A, ευρέως υιοθετημένο στην Ασία και αναπτυσσόμενο στην Ευρώπη.
  • R290 (Προπάνιο) — Η μελλοντική επιλογή. Εξαιρετικά χαμηλό GWP μόλις 3, φυσικής προέλευσης και ολοένα περισσότερο υποχρεωτικό από τους κανονισμούς της ΕΕ.

Πίνακας Γρήγορης Σύγκρισης

Ιδιότητα R410A R32 R290 (Προπάνιο)
GWP (Δυναμικό Υπερθέρμανσης) 2.088 675 3
Τύπος Ψυκτικού Μέσου HFC (συνθετικό) HFC (συνθετικό) HC (φυσικό, υδρογονάνθρακας)
ODP (Καταστροφή Όζοντος) 0 0 0
Τυπικό COP Αντλίας Θερμότητας 4,5 – 5,2 4,8 – 5,5 5,0 – 5,8
Πίεση Λειτουργίας (bar) ~41 bar ~29 bar ~23 bar
Όριο Φόρτισης (οικιστικό) Χωρίς όριο 2,6 kg 0,15 kg (A2L) / χωρίς όριο (A3)
Αναφλεξιμότητα Μη εύφλεκτο Ελαφρώς εύφλεκτο (A2L) Εύφλεκτο (A3)
Διαθεσιμότητα Σταδιακά καταργείται Ευρέως διαθέσιμο Ταχέως αναπτυσσόμενη
Κατάσταση EU F-Gas 2026 Αυστηρά περιορισμένο Ελεγχόμενο, όριο GWP 750 Χωρίς περιορισμούς, προτιμώμενο
Διαθέσιμα Μοντέλα Kuding Εμπορική σειρά (KD-C050 έως KD-C1000) Σειρά πισίνας (KD-P series) Σειρά θέρμανσης (H8 R290), νέα προϊόντα

Ανάλυση σε Βάθος: R410A — Ο Αποχωρών Πρωταθλητής

Τι Είναι το R410A;

Το R410A είναι ένα μικτό ψυκτικό μέσο που αποτελείται από 50% R-32 και 50% R-125. Αναπτύχθηκε ως αντικατάσταση του R-22 (ενός ψυκτικού μέσου που κατέστρεφε το στρώμα του όζοντος) και έγινε το πρότυπο για οικιστικά και εμπορικά συστήματα κλιματισμού και αντλίες θερμότητας από τις αρχές της δεκαετίας του 2000.

Πλεονεκτήματα του R410A

  • Εξαιρετικές ιδιότητες μεταφοράς θερμότητας — αποδοτικό σε ένα ευρύ φάσμα συνθηκών
  • Μη εύφλεκτο (ταξινομημένο ως A1) — ασφαλέστερο για ευρεία χρήση
  • Χωρίς όρια φόρτισης σε οικιστικά κτήρια — απλοποιεί την εφοδιαστική εγκατάστασης
  • Κατανοητό από εγκαταστάτες — εκτεταμένο δίκτυο σέρβις και διαθέσιμα εργαλεία
  • Αποδεδειγμένο ιστορικό σε εκατομμύρια εγκαταστάσεις παγκοσμίως

Μειονεκτήματα του R410A

  • Εξαιρετικά υψηλό GWP (2.088) — συμβάλλει σημαντικά στις εκπομπές αερίων θερμοκηπίου
  • Υψηλή πίεση λειτουργίας (~41 bar) — απαιτεί ανθεκτικά, βαρύτερα εξαρτήματα
  • Σταδιακή κατάργηση ΕΕ: Το R410A απαγορεύεται προοδευτικά βάσει του Κανονισμού F-Gas (ΕΕ) 2024/573. Οι νέες οικιστικές αντλίες θερμότητας με R410A και GWP > 750 είναι ήδη περιορισμένες στην αγορά της ΕΕ.
  • Οι τιμές του R410A έχουν εκτοξευθεί 300–500% από το 2018 λόγω περιορισμών προσφοράς και ποσοστώσεων

Βασικό Συμπέρασμα: Το R410A γίνεται ολοένα και πιο δύσκολο να βρεθεί και οικονομικά μη βιώσιμο στην Ευρώπη. Αν προδιαγράφετε ένα νέο σύστημα αντλίας θερμότητας σήμερα, το R410A θα πρέπει να αποφεύγεται, εκτός αν υπάρχει συγκεκριμένος τεχνικός λόγος.

Ανάλυση σε Βάθος: R32 — Η Μεταβατική Λύση

Τι Είναι το R32;

Το R32 (διφθορομεθάνιο) είναι ένα ψυκτικό μέσο HFC ενός συστατικού με GWP 675 — περίπου το ένα τρίτο του R410A. Χρησιμοποιείται σε συστήματα κλιματισμού κυρίως στην Ιαπωνία και την Ασία από τις αρχές της δεκαετίας του 2010, και τώρα κερδίζει ταχέως έδαφος στην Ευρώπη ως αντικατάσταση του R410A σε πολλές εφαρμογές.

Πλεονεκτήματα του R32

  • Χαμηλότερο GWP (675) — 68% χαμηλότερο από το R410A, πληρώντας το όριο GWP < 750 του EU F-Gas για πολλές κατηγορίες προϊόντων
  • Χαμηλότερη πίεση λειτουργίας από το R410A — τα εξαρτήματα μπορεί να είναι ελαφρύτερα και πιο αποδοτικά
  • Εξαιρετικές θερμοδυναμικές ιδιότητες — καλό COP σε εύκρατα κλίματα
  • Ένα συστατικό (όχι μίγμα) — ευκολότερη ανάκτηση και ανακύκλωση
  • Καθιερωμένη αλυσίδα εφοδιασμού στην Ασία, αυξανόμενη διαθεσιμότητα στην Ευρώπη
  • Η Kuding χρησιμοποιεί επί του παρόντος R32 σε ολόκληρη τη Σειρά Αντλιών Θερμότητας Πισίνας (σειρά KD-P8S)

Μειονεκτήματα του R32

  • Ελαφρώς εύφλεκτο (ταξινόμηση A2L) — απαιτεί προσεκτική εγκατάσταση από εκπαιδευμένους τεχνικούς
  • Όριο φόρτισης 2,6 kg σε οικιστικούς χώρους χωρίς πρόσθετα μέτρα ασφαλείας
  • GWP 675 εξακολουθεί να μην είναι αρκετά χαμηλό για να πληροί τις αυστηρότερες μελλοντικές απαιτήσεις της ΕΕ
  • EU F-Gas 2027+: Προτείνεται όριο GWP 150 για νέες μικρές ερμητικά σφραγισμένες αντλίες θερμότητας — το R32 θα απαγορευτεί. Οι κανονισμοί γίνονται αυστηρότεροι.
"Το R32 είναι ένα εξαιρετικό μεταβατικό ψυκτικό μέσο, αλλά τα σημάδια είναι ξεκάθαρα: μέχρι το 2027-2030, το R290 θα κυριαρχεί στην ευρωπαϊκή αγορά αντλιών θερμότητας." — Ευρωπαϊκή Ένωση Αντλιών Θερμότητας (EHPA) Έκθεση Αγοράς 2025

Ανάλυση σε Βάθος: R290 (Προπάνιο) — Το Μελλοντικό Πρότυπο

Τι Είναι το R290;

Το R290 είναι απλά προπάνιο — ένας φυσικά απαντώμενος υδρογονάνθρακας. Χρησιμοποιείται στην ψύξη για πάνω από έναν αιώνα. Με GWP μόλις 3 (σε σύγκριση με 2.088 του R410A), το R290 είναι το πιο φιλικό προς το κλίμα ψυκτικό μέσο που διατίθεται για εφαρμογές αντλιών θερμότητας σήμερα. Οι κορυφαίες αντλίες θερμότητας θέρμανσης Σειράς H8 της Kuding (σειρές KD-H20-S έως KD-H70) χρησιμοποιούν R290 ως στάνταρ.

Πλεονεκτήματα του R290

  • Εξαιρετικά χαμηλό GWP 3 — σχεδόν μηδενική κλιματική επίπτωση. Τάξεις μεγέθους καλύτερο από τα HFC.
  • Υψηλότερη θερμοδυναμική απόδοση — οι αντλίες θερμότητας R290 επιτυγχάνουν σταθερά τα υψηλότερα COP και SCOP σε δοκιμές, ειδικά σε ψυχρά κλίματα
  • Χαμηλότερη πίεση λειτουργίας (~23 bar) — επιτρέπει ελαφρύτερα, πιο συμπαγή εξαρτήματα και αθόρυβη λειτουργία
  • Φυσικό, ανανεώσιμο ψυκτικό μέσο — προέρχεται από υπάρχουσα παραγωγή φυσικού αερίου, δεν απαιτεί συνθετική κατασκευή
  • Χωρίς περιορισμούς ποσοστώσεων EU F-Gas ή χρονοδιάγραμμα σταδιακής κατάργησης — επένδυση μελλοντικής ασφάλειας
  • EU Οικολογικός Σχεδιασμός 2025+: Το R290 είναι το προτιμώμενο ψυκτικό μέσο για την επίτευξη των υψηλότερων ενεργειακών ετικετών (Α+++)
  • Εξαιρετική απόδοση σε ψυχρό κλίμα — ανώτερη απόδοση σε χαμηλές θερμοκρασίες περιβάλλοντος (δοκιμασμένο στους -25°C)

Μειονεκτήματα του R290

  • Εύφλεκτο (ταξινόμηση A3) — απαιτεί εκπαιδευμένους εγκαταστάτες, αλλά τα σύγχρονα στεγανοποιημένα συστήματα με μικρές ποσότητες φόρτισης είναι εξαιρετικά ασφαλή
  • Μικρά όρια φόρτισης απαιτούν ακριβή σχεδιασμό συστήματος — όχι τεχνικό πρόβλημα, απλώς περιορισμός σχεδιασμού
  • Ορισμένες αγορές (π.χ. ορισμένες πολιτείες ΗΠΑ) έχουν συγκεκριμένους οικοδομικούς κώδικες για εύφλεκτα ψυκτικά μέσα — ελέγξτε τους τοπικούς κανονισμούς
  • Επί του παρόντος ελαφρώς υψηλότερο κόστος μονάδας από τα αντίστοιχα R32 — αλλά οι τιμές πέφτουν γρήγορα καθώς κλιμακώνεται η παραγωγή

Είναι Ασφαλές το R290;

Αυτή είναι η ερώτηση που κάνουν οι περισσότεροι ιδιοκτήτες και εγκαταστάτες πρώτα. Η απάντηση είναι ένα με επιφύλαξη ναι. Να γιατί:

  • Η ποσότητα φόρτισης στις αντλίες θερμότητας R290 είναι εξαιρετικά μικρή (συνήθως 150–400 γραμμάρια) — πολύ κάτω από το όριο αναφλεξιμότητας σε ένα ανοιχτό δωμάτιο
  • Οι αντλίες θερμότητας R290 χρησιμοποιούν στεγανοποιημένα συστήματα εργοστασιακής πίεσης που υποβάλλονται σε αυστηρές δοκιμές πίεσης
  • Η Διεθνής Υπηρεσία Ενέργειας (ΙΕΑ) και η Ευρωπαϊκή Ένωση Αντλιών Θερμότητας επιβεβαιώνουν ότι οι αντλίες θερμότητας R290 είναι ασφαλείς όταν εγκαθίστανται σύμφωνα με τα πρότυπα
  • Εκατομμύρια αντλίες θερμότητας R290 είναι ήδη εγκατεστημένες σε Γερμανία, Σουηδία, Νορβηγία και Ηνωμένο Βασίλειο χωρίς κανένα περιστατικό

⚡ Η Ετυμηγορία μας: Το R290 Είναι ο Ξεκάθαρος Νικητής για το 2026+

Για νέες εγκαταστάσεις αντλιών θερμότητας στην Ευρώπη, το R290 είναι η προτεινόμενη επιλογή. Προσφέρει τον καλύτερο συνδυασμό περιβαλλοντικής βιωσιμότητας, κανονιστικής συμμόρφωσης και μακροπρόθεσμης απόδοσης. Οι αντλίες θερμότητας R290 της Σειράς H8 της Kuding αντιπροσωπεύουν την αιχμή αυτής της τεχνολογίας, προσφέροντας βαθμολογίες απόδοσης Α+++, τιμές SCOP έως 5,03 και αξιόπιστη λειτουργία έως και -25°C θερμοκρασία περιβάλλοντος.

🌿 Καλύτερη Επιλογή: Αντλίες Θερμότητας R290

Κανονισμοί EU F-Gas: Τι Πρέπει να Γνωρίζετε

Ο Κανονισμός F-Gas της ΕΕ (ΕΕ) 2024/573 είναι ο βασικός μοχλός αλλαγής ψυκτικών μέσων στην Ευρώπη. Ακολουθεί το χρονοδιάγραμμα:

  • 2025: Τα ψυκτικά μέσα HFC με GWP > 150 ουσιαστικά απαγορεύονται σε νέα μικρά ερμητικά σφραγισμένα προϊόντα αντλιών θερμότητας. Το R410A εξαλείφεται σε μεγάλο βαθμό από νέες οικιστικές αντλίες θερμότητας.
  • 2027: Προτείνονται περαιτέρω περιορισμοί GWP. Το R32 ενδέχεται να αντιμετωπίσει περιορισμούς σε ορισμένες κατηγορίες προϊόντων.
  • 2030: Οι μηχανισμοί φόρου άνθρακα ενδέχεται να αυξήσουν περαιτέρω το κόστος των ψυκτικών μέσων HFC, κάνοντας το R290 ακόμα πιο οικονομικά πλεονεκτικό.
  • 2032+: Η σταδιακή μείωση της παραγωγής HFC επιταχύνεται. Το R290 γίνεται η προεπιλεγμένη επιλογή για όλες σχεδόν τις κατηγορίες αντλιών θερμότητας.

Για αγοραστές στο Ηνωμένο Βασίλειο, ΗΠΑ, Καναδά και Αυστραλία, παρόμοιοι αλλά λιγότερο αυστηροί κανονισμοί ισχύουν ή αναπτύσσονται. Η παγκόσμια τάση δείχνει ξεκάθαρα προς φυσικά ψυκτικά μέσα όπως το R290.

Ποια Αντλία Θερμότητας Kuding Πρέπει να Επιλέξετε;

Επιλέξτε Αντλίες Θερμότητας Πισίνας R32 (Σειρά KD-P) αν:

  • Χρειάζεστε μια αντλία θερμότητας πισίνας για οικιστική ή μικρή εμπορική χρήση
  • Το πρωταρχικό σας μέλημα είναι η επέκταση της κολυμβητικής περιόδου σε προσιτή τιμή
  • Βρίσκεστε σε εύκρατο κλίμα (Μεσόγειος, Νότια Ευρώπη)
  • Θέλετε αποδεδειγμένη τεχνολογία με ευρεία διαθεσιμότητα σέρβις

Επιλέξτε Αντλίες Θερμότητας Θέρμανσης R290 (Σειρά H8) αν:

  • Θέλετε την πιο μελλοντικά ασφαλή επένδυση
  • Βρίσκεστε σε ψυχρό κλίμα (Βόρεια Ευρώπη, Σκανδιναβία, Καναδάς)
  • Δίνετε προτεραιότητα στην ενεργειακή απόδοση και θέλετε τα χαμηλότερα έξοδα λειτουργίας
  • Θέλετε να πληροίτε τις προϋποθέσεις για μέγιστες κρατικές επιδοτήσεις (τα προϊόντα R290 συχνά πληρούν ευκολότερα τις προϋποθέσεις)
  • Η περιβαλλοντική βιωσιμότητα είναι σημαντική για εσάς ή τους πελάτες σας

Επιλέξτε Εμπορικά Προϊόντα R410A/R134a αν:

  • Χρειάζεστε αντλίες θερμότητας μεγάλης χωρητικότητας (50kW έως 1MW+)
  • Ο χώρος εγκατάστασης έχει συγκεκριμένες απαιτήσεις που ταιριάζουν με την τεχνολογία R410A/R134a
  • Αντικαθιστάτε ένα υπάρχον σύστημα R410A και θέλετε να ελαχιστοποιήσετε τη διακοπή λειτουργίας

Συμπέρασμα

Το τοπίο των ψυκτικών μέσων αλλάζει ραγδαία, λόγω τόσο της νομοθεσίας όσο και της τεχνολογίας. Το R410A είναι σε φάση απόσυρσης, το R32 είναι ένα χρήσιμο μεταβατικό βήμα, το R290 είναι το μέλλον.

Στην Kuding, έχουμε ήδη κάνει τη μετάβαση. Οι αντλίες θερμότητας R290 Σειράς H8 μας προσφέρουν απόδοση Α+++, λειτουργούν αξιόπιστα έως -25°C και συμμορφώνονται πλήρως με τους ισχύοντες και τους αναμενόμενους κανονισμούς F-Gas της ΕΕ. Προσφέρουμε επίσης αντλίες θερμότητας πισίνας R32 για εφαρμογές όπου το R290 δεν είναι ακόμα βέλτιστο.

Αν δεν είστε σίγουροι ποιο ψυκτικό μέσο είναι κατάλληλο για το έργο σας, επικοινωνήστε με την τεχνική ομάδα μας — θα προτείνουμε την καλύτερη λύση βάσει των συγκεκριμένων απαιτήσεων, κλίματος και προϋπολογισμού σας.

🏭

Πώς να Υπολογίσετε το Μέγεθος μιας Αντλίας Θερμότητας Πισίνας: Βήμα-προς-Βήμα Οδηγός για Εγκαταστάτες & Ιδιοκτήτες

Μια υποδιαστασιολογημένη αντλία θερμότητας πισίνας θα δυσκολευτεί να διατηρήσει την επιθυμητή θερμοκρασία τις κρύες μέρες. Μια υπερδιαστασιολογημένη σπαταλά χρήματα εκ των προτέρων. Η σωστή διαστασιολόγηση είναι η πιο σημαντική τεχνική απόφαση κατά την επιλογή μιας αντλίας θερμότητας πισίνας — και ωστόσο είναι εκπληκτικά απλή όταν ακολουθείτε τη σωστή μεθοδολογία.

Γιατί η Διαστασιολόγηση Έχει Μεγαλύτερη Σημασία από Όσο Νομίζετε

Σε αντίθεση με τη θέρμανση οικιστικών χώρων, μια αντλία θερμότητας πισίνας αντιμετωπίζει μια μοναδικά απαιτητική φόρτιση: πρέπει ταυτόχρονα να θερμάνει έναν μεγάλο όγκο νερού και να αντισταθμίζει συνεχώς την απώλεια θερμότητας μέσω εξάτμισης, μεταφοράς, ακτινοβολίας και αγωγιμότητας εδάφους. Μια υποδιαστασιολογημένη αντλία λειτουργεί στο 100% της χωρητικότητας όλο το εικοσιτετράωρο χωρίς να φτάσει την επιθυμητή θερμοκρασία. Μια υπερδιαστασιολογημένη κάνει σύντομους κύκλους λειτουργίας, μειώνοντας τη διάρκεια ζωής της και αυξάνοντας τη φθορά. Η σωστή διαστασιολόγηση προσφέρει άνετες θερμοκρασίες κολύμβησης αποδοτικά, με το χαμηλότερο δυνατό κόστος λειτουργίας.

Οι 5 Μεταβλητές που Καθορίζουν το Σωστό Μέγεθος

  • Όγκος Πισίνας (m³): Περισσότερο νερό απαιτεί περισσότερη ενέργεια για αρχική θέρμανση και περισσότερη ενέργεια για διατήρηση θερμοκρασίας καθ' όλη τη διάρκεια της σεζόν.
  • Επιφάνεια (m²): Η επιφάνεια του νερού είναι όπου συμβαίνει η πλειονότητα της απώλειας θερμότητας — περίπου 50–70% μόνο μέσω εξάτμισης.
  • Επιθυμητή Θερμοκρασία Νερού (°C): Κάθε επιπλέον βαθμός επιθυμητής θερμοκρασίας προσθέτει περίπου 10–15% στη φόρτιση θέρμανσης.
  • Ελάχιστη Θερμοκρασία Περιβάλλοντος (°C): Οι αντλίες θερμότητας εξάγουν θερμότητα από τον αέρα. Σε ψυχρότερες συνθήκες, η χωρητικότητα μειώνεται και η απόδοση πέφτει. Πάντα διαστασιολογείτε για την ψυχρότερη νυχτερινή θερμοκρασία που προβλέπεται στη χρήση σας.
  • Χρήση Καλύμματος Πισίνας: Ένα ποιοτικό ηλιακό κάλυμμα ή θερμικό κάλυμμα μειώνει την απώλεια θερμότητας από εξάτμιση κατά 50–75%. Αυτό το μοναδικό εξάρτημα συχνά υποδιπλασιάζει την απαιτούμενη χωρητικότητα της αντλίας θερμότητας.

Υπολογισμός Διαστασιολόγησης Βήμα προς Βήμα

Βήμα 1 — Υπολογισμός Όγκου Πισίνας

Για ορθογώνια πισίνα: Όγκος (m³) = Μήκος × Πλάτος × Μέσο Βάθος

Για σχήματα νεφρού ή ελεύθερης μορφής: πολλαπλασιάστε την επιφάνεια επί το μέσο βάθος και εφαρμόστε συντελεστή σχήματος 0,85 για να λάβετε υπόψη τη μη ορθογώνια γεωμετρία.

Παράδειγμα: Ορθογώνια πισίνα 10m × 5m × 1,4m = 70 m³

Βήμα 2 — Υπολογισμός Απώλειας Θερμότητας Επιφάνειας

Η απώλεια θερμότητας επιφάνειας σε ήρεμες, ακάλυπτες συνθήκες είναι περίπου 300–500 W ανά m² ανά °C διαφοράς θερμοκρασίας μεταξύ νερού πισίνας και αέρα περιβάλλοντος. Ένα πρακτικό μέσο σημείο 350 W/m²/°C λειτουργεί καλά για τα περισσότερα ευρωπαϊκά κλίματα.

Παράδειγμα: Επιφάνεια 50 m², επιθυμητό νερό 24°C, νυχτερινός αέρας 9°C, χωρίς κάλυμμα:
50 m² × 15°C delta × 350 W/m²/°C = 262.500 W ≈ 26 kW απώλεια θερμότητας

Βήμα 3 — Εφαρμογή Συντελεστή Διόρθωσης Κλίματος

Η ονομαστική χωρητικότητα της αντλίας θερμότητάς σας μετράται σε τυπικές συνθήκες δοκιμής (συνήθως 26°C αέρας / 26°C νερό). Σε ψυχρότερες πραγματικές συνθήκες, η χωρητικότητα μειώνεται. Χρησιμοποιήστε αυτούς τους συντελεστές διόρθωσης για να βρείτε την απαιτούμενη ονομαστική χωρητικότητα:

Κλιματική ΖώνηΕλάχ. Θερμοκρ. ΣχεδιασμούΣυντελεστής ΧωρητικότηταςΠαραδείγματα Αγορών
Μεσόγειος+12°C0,90Ισπανία, Ιταλία, Ελλάδα, Πορτογαλία, Νότια Γαλλία
Εύκρατο Ατλαντικό+6°C0,78ΗΒ, Ιρλανδία, Δυτική Γαλλία, Βέλγιο
Κεντρική Ηπειρωτική0°C0,65Γερμανία, Ολλανδία, Αυστρία, Ελβετία
Βόρεια Ηπειρωτική-5°C0,55Σκανδιναβία, Πολωνία, Βαλτικές Χώρες, Βόρεια Γερμανία

Παράδειγμα (Γερμανία): Απαιτούμενα 26 kW ÷ 0,65 συντελεστής διόρθωσης = 40 kW ονομαστική αντλία θερμότητας

Βήμα 4 — Προσθήκη Περιθωρίου Ανάκτησης (Προαιρετικό)

Αν θέλετε να θερμάνετε μια κρύα πισίνα από την αρχή μέσα σε 24–48 ώρες στην αρχή της σεζόν ή μετά από κρύο κύμα, προσθέστε ένα περιθώριο χωρητικότητας 25–50% πάνω από τη διαστασιολόγηση σταθερής κατάστασης. Αυτή η χωρητικότητα ανάκτησης είναι συχνά ο καθοριστικός παράγοντας μεταξύ μεγεθών μοντέλων.

Πίνακας Ταχείας Επιλογής Αντλίας Θερμότητας Πισίνας

Μέγεθος ΠισίναςΌγκοςΜεσόγειοςΚεντρική ΕυρώπηΒόρεια Ευρώπη
Μικρή (6×3m)~27 m³KD-P08S (8 kW)KD-P12S (12 kW)KD-P16S (16 kW)
Μεσαία (10×4m)~48 m³KD-P16S (16 kW)KD-P20S (20 kW)KD-P28S (28 kW)
Μεγάλη (12×6m)~86 m³KD-P20S (20 kW)KD-P28S (28 kW)KD-P40S (40 kW)
Πολύ Μεγάλη (15×8m)~144 m³KD-P28S (28 kW)KD-P40S (40 kW)KD-P60S (60 kW)
Εμπορική (20×10m)~280 m³KD-P60S (60 kW)KD-P80S (80 kW)2× KD-P60S σε σειρά

Βάσει θερμοκρασίας στόχου 28°C με ηλιακό κάλυμμα. Προσθέστε 30% χωρητικότητας αν δεν χρησιμοποιείται κάλυμμα.

Τα Πιο Συνηθισμένα Λάθη Διαστασιολόγησης Πισίνας

  • Διαστασιολόγηση μόνο για το καλοκαίρι: Πολλοί πελάτες θέλουν να χρησιμοποιούν την πισίνα τους τον Απρίλιο, Μάιο, Σεπτέμβριο και Οκτώβριο — όταν οι θερμοκρασίες είναι πολύ χαμηλότερες. Πάντα διαστασιολογείτε για τον ψυχρότερο μήνα που σκοπεύετε να κολυμπήσετε.
  • Αγνόηση του καλύμματος: Χωρίς ποιοτικό κάλυμμα πισίνας, θα χρειαστείτε έως και διπλάσια χωρητικότητα θέρμανσης και 3× τα έξοδα λειτουργίας. Ένα ηλιακό κάλυμμα κοστίζει €100–300 και αποσβένεται σε εβδομάδες.
  • Χρήση πολλαπλασιαστών εμπειρικού κανόνα: Η συνηθισμένη συντομογραφία "1 kW ανά m³ πισίνας" μπορεί να απέχει 50–100% σε κλίματα Βόρειας Ευρώπης. Πάντα υπολογίζετε χρησιμοποιώντας επιφάνεια και δεδομένα κλιματικής ζώνης.
  • Έλεγχος υδραυλικής συμβατότητας ροής: Η αντλία κυκλοφορίας πισίνας πρέπει να μετακινεί νερό μέσω της αντλίας θερμότητας στη σωστή ταχύτητα ροής (συνήθως 2–5 m³/h ανά 10 kW). Πολύ χαμηλή ταχύτητα ροής μειώνει την απόδοση, πολύ υψηλή μπορεί να προκαλέσει προβλήματα πίεσης.
  • Λήθη για πισίνες αλμυρού νερού: Οι τυπικοί εναλλάκτες θερμότητας χαλκού ή κουπρονικελίου διαβρώνονται ταχέως σε περιβάλλοντα αλμυρού νερού ή υψηλής χλωρίωσης. Πάντα επιλέγετε εναλλάκτες θερμότητας τιτανίου για αυτές τις εφαρμογές — όλα τα μοντέλα Kuding P8S περιλαμβάνουν εναλλάκτες θερμότητας τιτανίου ως στάνταρ.

🏭 Σύνοψη Διαστασιολόγησης

Ο τύπος είναι: (Επιφάνεια × Διαφορά Θερμοκρασίας × 350 W/m²/°C) ÷ Συντελεστής Κλίματος = Απαιτούμενη Ονομαστική Χωρητικότητα. Προσθέστε 30% αν δεν υπάρχει κάλυμμα και 25% για ταχεία ανάκτηση. Σε περίπτωση αμφιβολίας, επιλέξτε ένα μοντέλο μεγαλύτερο — μια ελαφρώς μεγαλύτερη αντλία θερμότητας που λειτουργεί με μερικό φορτίο είναι πάντα πιο αποδοτική από μια υποδιαστασιολογημένη μονάδα που λειτουργεί στο μέγιστο.

📈 Προσφέρουμε δωρεάν συμβουλές διαστασιολόγησης πισίνας

Δεν είστε σίγουροι ποιο μοντέλο είναι κατάλληλο για την πισίνα σας; Στείλτε μας τις διαστάσεις και την τοποθεσία της πισίνας σας και η τεχνική μας ομάδα θα υπολογίσει το ιδανικό μοντέλο Kuding P Series — δωρεάν, χωρίς υποχρέωση.

📈

SCOP vs COP: Τι Σημαίνουν Πραγματικά Αυτοί οι Αριθμοί για τους Λογαριασμούς Ενέργειάς σας

Κάθε φύλλο προδιαγραφών αντλίας θερμότητας αναφέρει μια τιμή COP ή SCOP. Οι πωλητές λατρεύουν να τις αναφέρουν. Αλλά τι σημαίνουν πραγματικά αυτοί οι αριθμοί στην πράξη — και γιατί μια αντλία θερμότητας με SCOP 4,0 κοστίζει περίπου τα μισά στη λειτουργία από έναν λέβητα αερίου με απόδοση 95%; Αυτός ο οδηγός εξηγεί και τις δύο μετρήσεις ξεκάθαρα, με πραγματικά παραδείγματα κόστους.

Τι Είναι το COP (Συντελεστής Απόδοσης);

Το COP είναι ο βασικός λόγος απόδοσης μιας αντλίας θερμότητας: πόση θερμική ενέργεια παρέχεται διαιρούμενη με πόση ηλεκτρική ενέργεια καταναλώνεται.

COP = Θερμική Απόδοση (kW) ÷ Ηλεκτρική Είσοδος (kW)

Μια αντλία θερμότητας με COP 4,0 παρέχει 4 kW θερμότητας για κάθε 1 kW ηλεκτρικής ενέργειας που καταναλώνεται. Τα υπόλοιπα 3 kW προέρχονται «δωρεάν» από τον αέρα περιβάλλοντος.

Το COP μετράται πάντα σε συγκεκριμένη συνθήκη δοκιμής. Συνήθεις τιμές δοκιμής περιλαμβάνουν:

  • A7/W35: 7°C εξωτερικός αέρας, 35°C έξοδος νερού
  • A2/W35: 2°C εξωτερικός αέρας, 35°C έξοδος νερού
  • A-7/W35: -7°C εξωτερικός αέρας, 35°C έξοδος νερού
  • A-15/W35: -15°C εξωτερικός αέρας, 35°C έξοδος νερού

Τι Είναι το SCOP (Εποχιακός Συντελεστής Απόδοσης);

Το SCOP είναι μια πολύ πιο χρήσιμη μέτρηση για τη σύγκριση πραγματικών εξόδων θέρμανσης. Υπολογίζει τη μέση απόδοση της αντλίας θερμότητας σε ολόκληρη τη διάρκεια μιας περιόδου θέρμανσης.

Το SCOP υπολογίζεται σύμφωνα με το EN 14825 για τρεις ευρωπαϊκές κλιματικές τοποθεσίες αναφοράς:

Κλιματική ΖώνηΠόλη ΑναφοράςΠερίοδοςΕύρος Θερμοκρασίας
Μέση (H1)Στρασβούργο, ΓαλλίαΟκτ – Απρ-10°C έως +15°C
Θερμή (H2)Αθήνα, ΕλλάδαΝοε – Μαρ-2°C έως +18°C
Ψυχρή (H3)Ελσίνκι, ΦινλανδίαΣεπ – Μάι-22°C έως +10°C

SCOP vs COP: Πρακτική Σύγκριση Ενεργειακού Κόστους

Για ένα τυπικό 150 m² καλά μονωμένο ευρωπαϊκό σπίτι που απαιτεί 10.000 kWh θερμότητας ετησίως:

Σύστημα ΘέρμανσηςΑπόδοσηΕνέργειαΕτήσιο Κόστος
Λέβητας αερίου0,95N/A€700–900
Ηλεκτρική θερμάστραCOP 1,010.000 kWh€2.800
Αντλία θερμότητας εισαγωγικού επιπέδουSCOP 2,83.571 kWh€1.000
Μεσαίας κατηγορίας αντλία θερμότηταςSCOP 3,52.857 kWh€800
Kuding H8 R290 (A+++)SCOP 4,53–5,031.990–2.200 kWh€557–616

Επισκόπηση Απόδοσης SCOP Προϊόντων Kuding

ΣειράΨυκτικόSCOP (H1)ΕτικέταCOP A7/W35
H8 R290 (KD-H20-S)R2905,03A+++5,32
H8 R290 (KD-H35-S)R2904,75A+++5,08
H8 R290 (KD-H70)R2904,53A+++4,89
Σειρά Πισίνας P8SR32N/AΈως 16,0
Εμπορική Σειρά KD-CR410A3,2–4,1A+/A++4,5–5,2

Θυμηθείτε: Το SCOP είναι ο αριθμός που προβλέπει τον πραγματικό λογαριασμό ενέργειας. Πάντα συγκρίνετε με βάση το SCOP, όχι το μέγιστο COP.

📈

Αντλία Θερμότητας vs Λέβητας Αερίου: Ανάλυση Συνολικού Κόστους Ιδιοκτησίας (2026)

Η ένσταση "η αντλία θερμότητας είναι πολύ ακριβή" εμφανίζεται σχεδόν σε κάθε συζήτηση πώλησης. Αλλά είναι πραγματικά αλήθεια όταν εξετάζετε το συνολικό κόστος σε 10-15 χρόνια; Η απάντηση μπορεί να σας εκπλήξει.

Καθορισμός της Βάσης Σύγκρισης

Συγκρίνουμε δύο σενάρια για θέρμανση καλά μονωμένης μονοκατοικίας 150 m² στην Κεντρική Ευρώπη με ετήσια ζήτηση θερμότητας 12.000 kWh.

  • Τιμή αερίου: €0,11/kWh
  • Τιμή ηλεκτρισμού: €0,28/kWh
  • SCOP αντλίας θερμότητας: 4,5 (Kuding H8 R290 A+++)

Σύγκριση Κόστους Εγκατάστασης

ΣτοιχείοΛέβητας ΑερίουKuding H8
Εξοπλισμός€2.500-4.000€3.800-5.500
Εγκατάσταση€1.500-2.500€2.000-3.500
Πρόσθετες εργασίες€500-1.000€800-1.500
Επιδότηση (BEG)Καμία-€2.400 έως -€4.550
Καθαρό Κόστος€4.500-7.500€2.650-5.950

Σύγκριση Ετήσιου Κόστους Λειτουργίας

Τύπος ΚόστουςΛέβητας ΑερίουΑντλία Θερμότητας
Ενεργειακό κόστος€1.390€747
Συντήρηση€200-350€100-180
Φόρος άνθρακα€95€0
Σύνολο€1.685-1.835€847-927

Συνολικό Κόστος Ιδιοκτησίας 10 Ετών

ΈτοςΛέβητας ΑερίουΑντλία ΘερμότηταςΕξοικονόμηση
Έτος 1€6.000€4.200+€1.800
Έτος 5€13.040€7.748+€5.292
Έτος 10€21.840€12.183+€9.657
Έτος 15€30.600€16.558+€14.042

Σημείο εξισορρόπησης: Μια αντλία θερμότητας Kuding H8 αποσβένει τη διαφορά κόστους σε περίπου 2-4 χρόνια στην Κεντρική Ευρώπη.

📈 Ετυμηγορία: Η Αντλία Θερμότητας Κερδίζει

Σε κάθε σενάριο με λογικά μονωμένο ευρωπαϊκό σπίτι, μια αντλία θερμότητας A+++ προσφέρει χαμηλότερο συνολικό κόστος ιδιοκτησίας σε 10+ χρόνια.

🌿 Αντλίες θερμότητας: καλύτερα οικονομικά ΚΑΙ χαμηλότερες εκπομπές
🌐

Οδηγός Επιδοτήσεων Αντλιών Θερμότητας Ευρώπης 2026: Λάβετε Έως 70% Κρατική Χρηματοδότηση

Οι κυβερνήσεις της Ευρώπης δαπανούν δισεκατομμύρια για να επιταχύνουν τη μετάβαση από λέβητες αερίου σε αντλίες θερμότητας.

Ευρωπαϊκές Επιδοτήσεις Αντλιών Θερμότητας με μια Ματιά

ΧώραΠρόγραμμαΜέγ. ΠοσοστόΜέγ. Επιλέξιμο Κόστος
ΓερμανίαBEG70%€30.000
Ηνωμένο ΒασίλειοBoiler Upgrade SchemeFlat grant£7.500
ΓαλλίαMaPrimeRénov'Έως 65%€12.000+
ΟλλανδίαISDE€4.250-5.750Ανά μονάδα
ΑυστρίαRaus aus Öl & GasΈως 75%€10.000
ΙταλίαEcobonus / Superbonus50-65%€30.000
ΒέλγιοΠεριφερειακές επιδοτήσειςΈως €5.000Διαφέρει
ΣουηδίαROT + Ενεργειακό μπόνους50% εργασίαςSEK 50.000

Γερμανία — BEG: Η Μεγαλύτερη Επιδότηση στην Ευρώπη

Το πρόγραμμα BEG της Γερμανίας είναι το πιο γενναιόδωρο στην Ευρώπη, διαθέτοντας πάνω από €7 δισ. σε επιχορηγήσεις αντλιών θερμότητας μόνο το 2024.

Ποσοστά Επιχορήγησης BEG 2026

  • Βασική επιχορήγηση: 30%
  • +5% κλιματικό μπόνους: για αντικατάσταση πετρελαίου/αερίου
  • +20% εισοδηματικό μπόνους: για εισόδημα < €40.000/έτος
  • +5% μπόνους απόδοσης: για φυσικά ψυκτικά μέσα (R290)
  • Μέγιστο: 70% έως €30.000 ανά οικιστική μονάδα

Οι αντλίες θερμότητας Kuding Σειράς H8 R290 πληρούν τις προϋποθέσεις για πλήρη χρηματοδότηση BEG.

Πώς οι Εισαγωγείς και Διανομείς Μπορούν να Βοηθήσουν

  • Πιστοποιητικό CE, ετικέτα ErP, τεχνικό φύλλο με τιμές SCOP
  • Πιστοποιητικό ψυκτικού μέσου για φυσικά ψυκτικά
  • Δήλωση συμμόρφωσης

🌐 Βασικό Συμπέρασμα για το 2026

Οι επιδοτήσεις είναι σε ιστορικά υψηλά επίπεδα — και δεν θα διαρκέσουν για πάντα. Η περίοδος 2025-2027 είναι το βέλτιστο παράθυρο για μέγιστη αξιοποίηση.

🎉 Καλύτερη στιγμή για εγκατάσταση: τώρα